Preskočiť na obsah
4. októbra 2018

Vláda SR vyčlenila pre okres Sobrance viac ako milión eur, napĺňanie akčného plánu sa darí

Vláda SR na rokovaní v obci Lekárovce rozdelila pre okres Sobrance regionálny príspevok vo výške 1,15 milióna eur. Podľa podpredsedu úradu vlády SR pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho budú peniaze slúžiť najmä na akútne problémy. Vicepremiér tiež povedal, že Akčný plán pre Sobrance naberá na obrátkach a v priebehu piatich rokov pribudne viac ako tisíc pracovných miest.

Financie z regionálneho príspevku sú podľa podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho určené na riešenie potrieb, ktoré sa z akčného plánu riešiť nedajú.

 “Väčšinou sú to nejaké havarijné situácie, ako oprava komunikácií, kultúrneho domu, materskej, základnej školy alebo aj podpora lokálnych cirkví, folklórneho a tradičného umenia. Tento okres je síce malý počtom obyvateľov, má iba 22.000 obyvateľov, jedno mesto, ale k tomu 46 obcí, dohodlo sa preto o navýšení sumy o 150.000 eur,” doplnil Raši.

Vládny kabinet sa venoval i priebežnej informácii o realizácii akčného plánu okresu Sobrance, ktorý bol schválený pred dvoma rokmi. Podľa Richarda Rašiho sa rozbiehal pomaly, no teraz nabral na obrátkach.

„Akčný plán pre Sobrance hovorí o tom, že v priebehu piatich rokov môžu z európskych prostriedkov čerpať 30 miliónov eur a dva a pol milióna eur môžu dostať ako regionálny príspevok. Doteraz bolo vyčerpaných 6 miliónov eur, z ktorých pol milióna tvorí regionálny príspevok. Akčný plán je o vytváraní nových pracovných miest, ktorých sa má vytvoriť v priebehu piatich rokov tisíc. Doteraz vzniklo viac ako 350 pracovných miest a ďalších tisíc sa očakáva,“ uviedol R. Raši.

Vicepremiér tiež dodal, že vďaka Akčnému plánu klesla nezamestnanosť v okrese Sobrance o 7,5% .

Pozn.

Najviac financií z regionálneho príspevku  v sume 217 000 eur, pôjde na modernizáciu vykurovania bytových domov v Sobranciach. Vláda prispela aj na rekonštrukciu strechy budovy obecného úradu v obci Baškovce, obnovu miestnych komunikácií, rekonštrukciu školských jedální či kuchýň a interiérov v kultúrnych domoch. Obec Horňa získala 19 000 eur na sanáciu miest s nezákonne umiestneným odpadom. Obec Koromľa dostala dotáciu 24 500 eur na rekonštrukciu strechy na budove materskej školy, na tento istý účel obec Remetské Hámre získala 20 000 eur. Vládny kabinet pridelil aj 60.000 eur obci Porúbka na obnovu strechy na základnej škole. Financie získajú aj rôzne farnosti z regiónu, napríklad na výmenu okien a dverí na chrámoch, rekonštrukciu vykurovania či na obnovu strechy na kostole. Peniaze poputujú aj na systém moderného tepelného hospodárstva bytoviek v Sobranciach. „Vďaka tomu, že sa prispeje na obnovu tepelného hospodárstva, tak môže byť znížená cena za teplo pre jednotlivých obyvateľov, pretože budú napojení na moderný systém,“ uviedol Richard Raši.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim