Preskočiť na obsah
17. januára 2020

Dotácia od vlády pre okres Stará Ľubovňa je určená na podporu miestneho rozvoja

Vláda SR uvoľní v najbližších týždňoch na projekty v okrese Stará Ľubovňa 2,15 milióna eur. Najviac finančných prostriedkov, 1,4 milióna eur, pôjde na rekonštrukciu mestskej plavárne a výstavbu prístupovej komunikácie k najväčšiemu sídlisku v meste Stará Ľubovňa. Na zlepšenie dopravnej situácie v neďalekom Podolínci pôjde ďalších 150 000 eur a vláda tiež podporí sumou 600 000 eur menšie projekty okolitých obcí.

„Tento okres má jedno špecifikum, aké inde na Slovensku nie je. Stará Ľubovňa leží medzi troma okresmi, ktoré boli zaradené medzi najmenej rozvinuté. Stará Ľubovňa kritérium nezamestnanosti nespĺňala, aj keď problémy, ako majú nerozvinuté okresy, má presne také isté,“ zdôvodnil vyčlenenie prostriedkov podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).
Nezamestnanosť v okrese na severnom Spiši sa pohybuje na úrovni 6,6%. Vicepremiér Raši pripomenul, že najmenej rozvinuté okresy získavajú prostriedky aj z regionálnych príspevkov a aj o tieto zdroje je okres Stará Ľubovňa ukrátený.

„Tento región sme skutočne doteraz obchádzali a hoci nezamestnanosť tu nie je príliš vysoká, je tu najvyšší počet živnostníkov, ktorí sa do nezamestnanosti nezarátavajú. Mnohí ľudia okrem toho pracujú v zahraničí. Nemôžeme sa venovať len menej rozvinutým okresom, iné regióny potom zaostávajú, pretože nemajú dostatok financií na rôzne projekty. Takto sme v Starej Ľubovni vyčlenili prostriedky na riešenie problémov, ktoré ich najviac trápia,“ skonštatoval minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).
Primátor Starej Ľubovne Ľuboš Tomko avizovanú investíciu víta. „Dotácia, ktorú dostaneme, predstavuje výrazný investičný stimul a projekty, ktoré budú podporené, majú nielen mestský, ale celoregionálny charakter a nemali by sme na ne dostatok finančných zdrojov. Našu plaváreň vlani navštívilo 31.000 ľudí, chceme, aby sa tento počet zvýšil a na to potrebujeme jej kompletnú rekonštrukciu,“ ozrejmil Tomko s tým, že ďalšie zdroje na obnovu športoviska sa budú snažiť nájsť z vlastných aj z úverových zdrojov. Za veľmi významnú považuje aj investíciu do prepojenia najväčšieho sídliska Západ s cestou III. triedy na Levočskej ulici prostredníctvom vybudovania odľahčovacej miestnej komunikácie na ulici Vansovej. Tým sa zároveň zabezpečí priamy prístup na novovybudovaný juhovýchodný obchvat mesta Stará Ľubovňa.

Štátny tajomník Ministerstva obrany SR Marián Saloň, ktorý je zo Starej Ľubovne, pripomenul, že tento región je ťažko skúšaný z viacerých dôvodov. „Zo Starej Ľubovne na diaľnicu do Popradu je 50 kilometrov, do Prešova je to 63 kilometrov a aj na najbližšiu diaľnicu v Poľsku je to tiež 50 kilometrov, už sa nám začínajú tvoriť zápchy v popoludňajších hodinách. V minulosti potrápili miestnych povodne aj kalamity v zime. Ľudia často chodia za prácou do zahraničia, pred 30 rokmi chodili do Ameriky. Teraz cestujú do Holandska, Nemecka, ženy chodia opatrovať do Rakúska, a aj preto je hranica nezamestnanosti taká nízka. Verím, že táto dotácia skvalitní život v meste a tak tu mladí ľudia ostanú,“ dodal s tým, že Stará Ľubovňa bola už pred časom úspešná vo výzve Ministerstva hospodárstva SR a získala príspevok vo výške milión eur na prepojenie hlavnej cesty pred vstupom do mesta s priemyselnou zónou. To by malo taktiež uľahčiť dopravu v meste a jeho okolí.

Zdroj: TASR, ÚPVII

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim