Preskočiť na obsah
15. novembra 2016

Európski lídri sa zhodujú – kybernetickým hrozbám musíme čeliť spoločne

Sieť pre výmenu informácií o kybernetických hrozbách či podpora malých a stredných podnikov, aby na vnútornom trhu nakupovali bezpečný hardvér a softvér – aj na tom sa zhodli v Bruseli ministri pri ostatnom rokovaní Rady pre všeobecné záležitosti, ktorej tento krát predsedá aj vicepremiér Peter Pellegrini.

Zástupcovia členských štátov uznali, že nakoľko sa kybernetické hrozby neustále vyvíjajú a zintenzívňujú, pričom zraniteľnosť informačných systémov sa oproti novým technológiám prehlbuje, musia aj krajiny EÚ intenzívnejšie spolupracovať na ich potláčaní. Stratégie, ako zvyšovať kybernetickú odolnosť Európy, schválili ministri v rámci Slovenského predsedníctva. „Úvodnú diskusiu sme s členskými štátmi zahájili ešte v júli, pričom materiál vzhľadom k citlivosti jeho obsahu a tiež s cieľom dosiahnuť rovnováhu medzi jednotlivými pozíciami bol viac krát aktualizovaný,“ objasnil podpredseda vlády Peter Pellegrini.

Od februára budúceho roka tak vzniknú operatívna sieť európskych tímov na riešenie počítačových incidentov a tiež kooperačná skupina, cez ktoré sa budú posúvať citlivé informácie o potenciálnych hrozbách. Užšia spolupráca sa očakáva najmä pri riešení rozsiahlych cezhraničných kybernetických bezpečnostných incidentov. V neposlednom rade ministri apelovali na potrebu zavedenia certifikácie a validácie bezpečných IKT zariadení, ktoré pomôžu európskym firmám vybudovať potrebnú dôveru na realizáciu elektronických transakcií na vzájomne previazanom vnútornom trhu.

Kybernetická bezpečnosť je tiež kľúčovým predpokladom pre dobré fungovanie digitálneho jednotného trhu, pretože kybernetické bezpečnostné incidenty môžu nielen vážne narušovať modernú spoločnosť a spôsobovať veľké hospodárske škody európskym podnikom, ale môžu tiež narušiť dôveru občanov a podnikov v digitálnu spoločnosť a viesť k zdržanlivosti pri využívaní digitálnych technológií.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim