Preskočiť na obsah
30. mája 2019

Loď smerujúca z Prahy na Domašu sa zastavila v Bratislave

Výletná loď, ktorá sa vráti na Domašu po 26 rokoch, sa počas svojej 2800-kilometrovej cesty z Prahy zastavila v Bratislave. Trasa lode zahŕňa sedem štátov a 50 priehrad, uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši.

Loď, ktorá vo štvrtok ráno kotvila v Bratislave, sa vydala na Domašu. Jej cesta však povedie ešte cez Maďarsko, Chorvátsko a Srbsko, do finálnej destinácie Domaša sa bude musieť prepraviť po súši. „Loď z rieky na prevozný podvozok preloží špeciálny žeriav s nosnosťou 780 ton, ktorý príde na miesto vykládky na troch kamiónoch,“ povedal Radovan Kapraľ, starosta obce Kvakovce v okrese Vranov nad Topľou, ktorá má loď prevádzkovať. Začiatkom cesty lode bola Praha, kde ju posvätil pražský arcibiskup Dominik Duka, odkiaľ vyplávala 16. mája.

„Verím, že navrátenie lode na Domašu bude znamenať veľký impulz na rozvoj cestovného ruch,“ povedal Raši. Dodal, že prítomnosť lode bola požiadavkou desiatich obcí, ktoré očakávajú spolu s ňou výrazný ekonomický prínos a „navrátenie možno starej slávy Domaši, ktorú kedysi mala“.
Loď sa momentálne ešte plaví pod názvom Bohemia, avšak podľa Rašiho bude premenovaná na základe ankety, v ktorej rozhodne verejnosť.

Finančné náklady na loď a jej transport sú podľa Rašiho 651.000 eur, ktoré vláda SR schválila na svojom výjazdovom rokovaní v okrese Vranov nad Topľou a doplnené v okrese Sabinov.

ZDROJ: TASR

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim