Preskočiť na obsah
26. júna 2019

Pre Michalovce vyčlenila vláda dotáciu 1,6 mil. eur, pre Stropkov takmer 1,2 milióna eur

V okrese Michalovce by malo vzniknúť 824 nových pracovných miest. Miera nezamestnanosti v Michalovskom okrese by mala postupne klesnúť na úroveň priemernej nezamestnanosti v Košickom kraji a v roku 2022 na úroveň priemeru celého Slovenska. S takýmto cieľom počíta akčný plán okresu, ktorý schválila vláda na júnovom výjazdovom rokovaní v Michalovciach.

„Miera evidovanej nezamestnanosti v okrese Michalovce, ktorá je blízko desiatim percentám, sa má znížiť približne na osem percent a z 824 pracovných miest musia byť všetky vytvorené v okrese Michalovce na základe zadefinovania v akčnom pláne,“ uviedol po rokovaní vlády podpredseda vlády pre investície a informatizáciu SR Richard Raši.

Z celkovej odhadovanej finančnej investície v rokoch 2019 až 2022 takmer 77 miliónov eur sa pritom predpokladá krytie z programov spolufinancovaných z európskych štrukturálnych a investičných fondov vo výške 72,5 milióna eur. Celková výška regionálneho príspevku má byť viac ako 4,4 milióna eur.

Vláda ako tradične na výjazdových rokovaniach aj v Michalovciach vyčlenila dotáciu pre samosprávy a organizácie v okrese. Na projekty rozdelila takmer 1,6 milióna eur. Mesto Michalovce získalo na vybudovanie križovatky ulíc Hollého – Sládkovičova – Partizánska príspevok 200 tisíc eur. Z ďalších podporených projektov pôjde 50 tisíc na obnovu klziska v meste Strážske a 75 tisíc pôjde na rekonštrukciu námestia s výstavbou okružnej križovatky vo Veľkých Kapušanoch.

K pôvodnej dotácii jeden milión eur pribudlo priamo na zasadnutí ďalších 600 tisíc eur na vybudovanie kruhovej križovatky v Michalovciach, na futbalové ihrisko s umelou trávou pri 6. ZŠ v Michalovciach, pre autistickú školu v Klokočove či chodník pre obec Horovce.

Okres Michalovce bol 19. októbra 2018 zaradený Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny do zoznamu najmenej rozvinutých okresov. Akčný plán pripravil Okresný úrad Michalovce v spolupráci so zástupcami miest a obcí okresu Michalovce, zástupcami štátnej správy a podnikateľskými subjektmi.

Vláda bola okrem Michaloviec v utorok 25. júna aj v Stropkove, počas výjazdového rokovania v rozdelila pre mesto a obce takmer 1,2 milióna eur. Pôvodne malo ísť o jeden milión eur, túto sumu však počas rokovania kabinet zvýšil. Ide o prostriedky z rozpočtovej rezervy pre okres Stropkov, ktorý patrí medzi najmenej rozvinuté okresy. Uvoľnené majú byť do 31. augusta.

 „Došlo k rozdeleniu finančných prostriedkov v objeme 1.178.000 eur. Okrem prostriedkov, ktoré sú určené pre obce, mestá, občianske združenia a niektoré cirkvi, boli doplnené finančné prostriedky na rekonštrukciu priestorov Múzea Tokajíckej tragédie v obci Tokajík, na rekonštrukciu a následné sprístupnenie veže sanktuária farského kostola v Stropkove. Potom boli zvýšené finančné prostriedky aj pre mesto Stropkov na zakúpenie externých defibrilátorov. Bola to vyslovene požiadavka mesta, ale aj podpora pravoslávnej cirkvi vo Vyšnej Olšave, kde sa stavia pravoslávny chrám alebo havarijný stav kuchyne v Základnej škole s materskou školou v Bukovciach,“ uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši.

Najviac financií z miliónového balíka ide pre mesto Stropkov. Po 100.000 eur by malo ísť na výmenu technológie na zimnom štadióne, vybudovanie príjazdovej komunikácie do Hnedého priemyselného parku a na vybudovanie novej miestnej komunikácie spájajúcej ulice Nový riadok a Akad. Pavlova.

Vláda tiež schválila financie na obstaranie zariadenia obecnej a školskej kuchyne v obci Breznica. Na tento zámer je vyčlenených 32.000 eur. Obec Bukovce na obstaranie konvektomatov a umývačky riadu pre základnú a materskú školu získala 30.000 eur, obec Miňovce získala 25.000 eur na výmenu strechy na budove obecného úradu.
Kabinet vyčlenil aj financie pre viacero obcí na výstavbu chodníkov a miestnych komunikácií či na rekonštrukciu kultúrnych domov. Finančnú pomoc dostali aj viaceré cirkvi a športové zväzy a kluby.

V okrese Stropkov chce tiež vláda znížiť nezamestnanosť do roku 2023 z desiatich na sedem percent. V pláne je vytvoriť viac ako 260 nových pracovných miest, uviedol podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši. Vláda na tento účel vyčlenila regionálny príspevok vo výške takmer dva milióny eur. „Zároveň by v priebehu tohto akčného plánu mali byť použité prostriedky z európskych štrukturálnych fondov v objeme takmer 69 miliónov eur na podporu tohto okresu,“ ukončil vicepremiér Raši.

ZDROJ: SITA, TASR

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim