Preskočiť na obsah
20. októbra 2016

V oblasti eurofondov poradí nové centrum v Nitre

Slovensko sa v týchto dňoch prepája sieťou informačno-poradenských centier, ktoré budú vysvetľovať, ako efektívne čerpať eurofondy. V 6 krajských mestách poskytnú vyškolení odborníci nielen základné informácie, ale aj reálne pomôžu s prípravou kvalitných projektov. Pre žiadateľov sa tak zvýši šanca uspieť a európske peniaze budú pre všetkých prístupnejšie. Prvé z nich, v Nitre, dnes otvoril podpredseda vlády Peter Pellegrini. „Od samého vzniku nového úradu zdôrazňujem, že zjednodušovanie čerpania eurofondov je absolútna priorita na najbližšie obdobie. Ak sa doteraz niekto sťažoval, že eurofondové procesy sú komplikované a príliš nezrozumiteľné, stačí prísť do poradenského centra a na všetko sa opýtať,“ spresnil.

Medzi informačno-poradenskými centrami a riadiacimi orgánmi na ministerstvách, bude fungovať intenzívna komunikácia. Napríklad, ak podnikateľ upresní svoje predstavy o investičných projektoch, pracovníci centra ho budú automaticky informovať o vyhlásených výzvach a najvhodnejších možnostiach.

Európska komisia dlhodobo vníma Slovensko ako krajinu, ktorá pri viac ako 80% projektov využíva externé posily. Obzvlášť dotknutí sú starostovia, malí a strední podnikatelia ako aj zástupcovia neziskového sektora.

„Úlohu poradcu a podporovateľa by v tomto prípade mal zohrávať štát. Som rád, že sme našli kvalitné administratívne kapacity a prvé výsledky tohto úsilia môžeme vidieť už dnes. Pri otvorení centra v Nitre ma zamestnanci informovali, že o ich rady už prišiel požiadať starosta z neďalekej obce či riaditeľ strednej školy,“ dodal Peter Pellegrini.

Informačno-poradenské centrum zatiaľ nemá Banská Bystrica, nakoľko sa v súčasnosti hľadá spôsob jeho zriadenia.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim