Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Vicepremiérka Remišová: Navýšenie podpory pre mestá a obce z regionálnych dotácií – 9 miliónov na zelenšie verejné priestranstvá, športoviská a služby

V poradí už 3. tohtoročná výzva určená pre celé územie Slovenska

Dobrá správa pre mestá a obce. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) vyhlásilo novú výzvu za 9 miliónov eur, ktorá je určená pre obce, mestá a mimovládne organizácie. Z dotácie regionálneho rozvoja si budú môcť obce a mestá vybudovať nové verejné priestranstvá, športoviská či turistické miesta.

„Som veľmi rada, že sa nám dotačnú pomoc pre regionálny rozvoj podarilo zo štátneho rozpočtu získať 9 miliónov eur navyše pre obce, mestá a mimovládne organizácie. Kvalita života ľudí v regiónoch sa totiž odvíja aj od toho, aké majú možnosti na aktívne trávenie voľného času – či už ide o deti, mládež alebo dospelých. Preto sme sa rozhodli v poradí už tretiu dotačnú výzvu v tomto roku dať práve na takéto zmysluplné projekty. Vďaka financiám budú môcť v mestách a obciach vybudovať alebo zrekonštruovať priestory na rôzne voľnočasové a športové aktivity, ktorých je nedostatok,“ oznámila vicepremiérka a ministerka pre regionálny rozvoj Veronika Remišová.

Výzva je určená pre obce, mestá, mimovládne organizácie a občianske združenia na celom Slovensku. Na jeden projekt budú môcť získať štátnu dotáciu od 100 000 až do 450 000 eur.

Vybudovaný alebo zrekonštruovaný priestor musí byť zameraný na pohybové a voľnočasové aktivity nesúťažného charakteru a má byť miestom pre aktívny odpočinok obyvateľov.

Žiadatelia môžu predkladať projekty, ktoré sú zamerané napríklad na nasledujúce aktivity:

  • workoutovú zostavu
  • rôzne športy či hry, ako napr. stolný tenis, petang, možnosť a miesto na hranie šachu
  • pumptrackovú dráhu
  • detské ihrisko, komunitnú záhradu, letnú čitáreň
  • tanečný parket a iné.

„Podporujeme projekty, ktoré do našich regiónov prinesú nielen nové pracovné miesta, ale aj lepšie služby, pomôžu lokálnej ekonomike a spríjemnia voľný čas pre obyvateľov. Tak ako sme sľúbili, eurofondy dostávame bližšie k ľuďom – do regiónov a problémy, pred ktorými bývalé vlády zatvárali oči, my pomáhame riešiť,“ dodala Remišová.

„Od môjho nástupu pred troma rokmi sme podporu pre regionálny rozvoj navýšili o 29 miliónov eur a podpora šla podľa nových, férových pravidiel – žiadne prideľovanie dotácií po straníckej či kamarátskej linke ako sa to veľakrát stávalo v minulosti,uviedla Remišová. Len za uplynulé tri roky MIRRI SR podporilo stovky organizácií po celom Slovensku sumou 4 milióny eur z dotácií regionálneho rozvoja, ďalšie 13 miliónov dostanú v tomto roku. Tiež sme navýšili podporu pre najmenej rozvinuté okresy až o 40 % a vďaka tomu sme pomohli vytvoriť v regiónoch vyše  tisíc pracovných miest, a to v krízových rokoch. Veľkou podporou pre samosprávy bolo taktiež 20 miliónov eur, vďaka ktorým si mohlo chodníky a miestne cesty zrekonštruovať viac ako 150 obcí a miest.

Aktuálna výzva pre obce, mestá a mimovládne organizácie je zverejnená na: https://www.mirri.gov.sk/sekcie/regionalny-rozvoj-2/dotacie/index.html