Preskočiť na obsah
22. decembra 2021

Vicepremiérka Remišová: Pre najmenej rozvinuté okresy sme získali ďalších 12 miliónov eur navyše – až 150 obcí obnoví svoje miestne cesty a chodníky

Dobrá správa pre obce v najmenej rozvinutých okresoch. Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie  SR (MIRRI SR) sa podarilo vyrokovať s ministerstvom financií viac peňazí na obnovu miestnych komunikácií, chodníkov a rozvoj cestového ruchu. Pôvodná alokácia výzvy 4,9 milióna eur  bola navýšená o ďalších 12 miliónov eur, vďaka čomu podporíme až 150 obcí.

„Obce a mestá však majú veľké problémy so svojimi miestnymi komunikáciami, ktoré sa nedajú financovať z eurofondov. Obecné cesty a chodníky sú neraz v takom stave, že ohrozujú bezpečnosť a zdravie ľudí.  Teší ma, že sme našli riešenie ako pomôcť regiónom a vďaka dohode s ministerstvom financií podporíme až 150 obcí v okresoch Kežmarok, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Sabinov, Sobrance, Svidník, Trebišov, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou,“ vyhlásila vicepremiérka  a ministerka regionálneho rozvoja Veronika Remišová.

Výzva bola určená pre obce z 12 najmenej rozvinutých okresov, ktorým sa v roku 2020 skončila možnosť čerpať prostriedky.

Pôvodnú alokáciu výzvy vo výške 4,9 milióna eur navýšilo ministerstvo investícií o ďalších 12 miliónov eur.

Obce predložili množstvo projektov, z ktorých najväčšiu časť tvorili práve aktivity súvisiace s budovaním a rekonštrukciou miestnych komunikácií a chodníkov.

„Som nesmierne rada, že k pôvodne podporenej päťdesiatke obcí sme vďaka navýšeniu alokácie o 12 miliónov eur mohli pridať ďalších sto obcí, ktoré vďaka podpore zo štátneho rozpočtu zlepšia nielen svoju zanedbanú dopravnú infraštruktúru, ale tiež napríklad obnovia svoje kultúrne pamiatky a pamätníky,“ uviedla ministerka Remišová.

„Vyrovnávanie regionálnych rozdielov je pre nás dôležitou témou. Našou snahou je znížiť investičný dlh v obciach, ktoré boli v minulosti často na chvoste záujmu bývalých vlád. V kontexte toho som rád, že poslanci Národnej rady SR schválili v septembri novelu zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov z dielne ministerstva regionálneho rozvoja. Vďaka nej bude podpora pre tieto regióny jednoduchšia, adresnejšia a bez korupcie, “ dodal štátny tajomník Dušan Velič.

Okrem projektov z tejto výzvy boli v priebehu roka podporené aj iné projekty pre osem NRO za necelých 6 miliónov eur, ktoré  predložili mestá, obce a združenia.  Projekty boli zamerané na revitalizáciu verejných priestranstiev, zlepšenie občianskej vybavenosti a projekty registrovaných sociálnych podnikov, cieľom ktorých je integrácia znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie na trhu práce a  projekty podnikateľských subjektov zameraných na inováciu výrobných procesov. Podporené projekty priamo vytvoria nové pracovné miesta v okresoch Bardejov, Gelnica, Košice-okolie, Levoča,  Medzilaborce Michalovce, Stropkov a Snina.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim