Vláda SR schválila uznesením č. 337/2019 zo dňa 3. júla 2019 Akčný plán digitálnej transformácie Slovenska na roky 2019-2022 (Action plan for the digital transformation of Slovakia for 2019-2022).
Dokument priamo nadväzuje na Stratégiu digitálnej transformácie Slovenska 2030. Akčný plán (AP) pokrýva opatrenia ktoré je možné realizovať v krátkodobom horizonte (3Q/2019 – 4Q/2022). Ich financovanie je naviazané na programové obdobie 2014 – 2020. Úspešné naplnenie opatrení AP vyžaduje širokú politickú podporu nad hranicu mandátu súčasnej vlády. Tiež je dôležité, aby príslušné orgány štátnej správy mali možnosť prispôsobiť vlastné štruktúry a inštitucionálnu pôsobnosť. Na základe plnenia tohto AP, rovnako ako aj na základe globálneho smerovania a priorít EÚ budú vypracované budúce akčné plány. Monitorovanie dosahovaných merateľných cieľov jednotlivých opatrení bude vychádzať z vnútroštátnej legislatívy a príslušných noriem, ako aj popredných európskych indexov. Na základe výsledkov monitorovania bude možné aktualizovať plán implementácie AP.
AP obsahuje 7 horizontálnych opatrení (A – G) zameraných na budovanie inštitucionálneho zázemia a zvýšenie inovatívnej výkonnosti Slovenska vrátane posilnenia schopnosti využiť nové digitálne fondy EÚ.
Ďalšie kľúčové opatrenia sú rozdelené na štyri strategické ciele, v ktorých dokáže Slovensko dosiahnuť v sledovanom horizonte výrazný úspech. Pokrývajú všetky oblasti vízie digitálnej transformácie Slovenska (hospodárstvo; spoločnosť a vzdelávanie; verejná správa; rozvoj územia a výskum):
-
- Podporíme digitálnu transformáciu škôl a vzdelávania na skvalitnenie a zlepšenie predpokladov zamestnanosti a získanie digitálnych zručností a kompetencií potrebných pre digitálnu dobu (11 opatrení)
- Vytvoríme základy pre moderné údajové a digitálne hospodárstvo (21 opatrení)
- Zlepšíme schopnosti verejnej správy inovovať a využívať údaje (11 opatrení)
- Podporíme rozvoj umelej inteligencie. (12 opatrení)
Opatrenia sú podľa svojej povahy rozdelené na 3 skupiny:
- Regulácia: Definícia koncepcií, príprava stratégií a návrh legislatívneho rámca
- Organizácia: Organizačné opatrenia umožňujúce prípravu implementácie v praxi a experimentovanie, posilnenie technologickej kapacity a ľudských zdrojov, prepájanie komunít
- Projekty: Implementácia relevantných opatrení v praxi cez projekty a iniciatívy.
AP vychádza z prioritných odporúčaní a záväzkov európskych politík alebo priamo z dohôd členských štátov. Jeho ambíciou je vytvoriť, resp. posilniť súčasné inštitucionálne zázemie tak, aby bolo Slovensko schopné účinne využívať priamo riadené programy EÚ, ako aj európske štrukturálne a investičné fondy v období 2021-2027. Úspešnosť stratégie a s ňou súvisiaceho AP bude do veľkej miery závisieť od efektívnej medzinárodnej spolupráce a zdieľaní príkladov najlepšej praxe.