Preskočiť na obsah

Informatizácia

Superpočítače

Superpočítačové systémy, formálne označované ako vysokovýkonné výpočty (high performance computing – HPC), sú predmetom intenzívneho rozvoja. Potenciál vysokovýkonných počítačov je obrovský a ich využitie nám môže napomôcť k zvýšeniu konkurencieschopnosti. Tradičným lídrom sú Spojené štáty americké, novým vyzývateľom je Čínska ľudová republika a zobúdzajúcim sa novým účastníkom pretekov je Európska únia.

Európska komisia založila európske konzorcium na rozvoj vysokovýkonných výpočtov EuroHPC Joint Undertaking, ktoré má dobehnúť zaostávanie Európy v oblasti superpočítačov. Slovensko je súčasťou tohto konzorcia. SR sa zmluvne zapojila do spoločnej iniciatívy na výstavbu jedného z troch superpočítačových centier s výkonom v ráde stoviek petaflop, ktoré je vo výstavbe v talianskej Bologni.

Slovensko a náš úrad v rámci účasti v spoločnom európskom konzorciu EuroHPC vyvíja aktivity, ku ktorým sme sa v konzorciu zaviazali. V spolupráci so SAV a s podnikovými partnermi pripravujeme zriadenie národného kompetenčného centra pre HPC. Toto kompetenčné centrum pomôže nielen s využitím európskych superpočítačov pri riešení výskumných úloh, ale sprístupní vysokovýkonné výpočty aj pre podnikovú sféru a štátnu správu. Národné centrum bude ďalej v spolupráci s univerzitami pripravovať odborníkov pre prax a malým a stredným podnikom poskytne podporu, aby vedeli efektívne využívať potenciál HPC pre svoje podnikanie.

Štúdiu uskutočniteľnosti, ktorá mapuje možnosti vzniku národného superpočítačového kompetenčného centra v podmienkach SR je možné nájsť na stránke disk.savba.sk.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim