Preskočiť na obsah

Informatizácia

Index digitálnej ekonomiky a spoločnosti (DESI)

Európska komisia každoročne sleduje pokrok a úroveň rozvoja digitálnej konkurencieschopnosti Európy v jednotlivých členských krajinách pomocou Indexu digitálnej ekonomiky a spoločnosti (DESI), ktorý využíva kombináciu 44-och indikátorov v piatich hlavných dimenziách merania: 1. dostupnosť internetového pripojenia, 2. digitálne zručnosti, 3. používanie internetových služieb, 4. integrácia digitálnych technológií a 5. digitálne verejné služby.

Index umožňuje vyhodnotiť celkovú úroveň digitalizácie spoločnosti v danom členskom štáte. Ďalej vzhľadom na rozčlenenie piatich dimenzií na konkrétne pod-dimenzie a ukazovatele, identifikuje problematické oblasti, ktorým by štát mal venovať väčšiu pozornosť. V neposlednom rade sa index používa na vzájomné porovnávanie členských štátov EÚ.

Prehľad správ Európskej komisie hodnotiacich úroveň digitalizácie Slovenska si môžete pozrieť tu (v angličtine).

DESI 2019 konštatuje, že všetky členské štáty EÚ zlepšili svoju digitálnu výkonnosť. Fínsko, Švédsko, Holandsko a Dánsko dosiahli najvyššie hodnotenie a patria medzi globálnych lídrov v digitalizácii. Za týmito krajinami nasleduje Spojené kráľovstvo, Luxembursko, Írsko, Estónsko a Belgicko. Niektoré ďalšie krajiny však ešte musia prejsť dlhou cestou a EÚ ako celok potrebuje zlepšenie, aby mohla konkurovať na svetovej scéne.

Správa – Slovenská republika

Čítajte viac

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim