Informačný deň MIRRI SR k priamo riadeným programom Digitálna Európa a Nástroj na prepájanie Európy – časť Digital na r. 2021 – 2027
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR pripravilo informačný deň k čerpaniu prostriedkov z priamo riadených programov EÚ.
Kedy: 31. mája 2023 od 14:00 do 16:30 h
Ako: prostredníctvom MS Teams
Na webinár je potrebné sa prihlásiť do 29. mája 2023 do 12:00 vyplnením formuláru: online formulár.
Link na samotný webinár bude zaslaný prihláseným záujemcom deň vopred.
Nástroj na prepájanie Európy – časť Digital pre roky 2021-2027
Nástroj na prepájanie Európy – CEF Digital sa zameriava na podporu investícií do digitálnej infraštruktúry, ktorá súvisí s nasadením bezpečnej a udržateľnej vysokovýkonnej infraštruktúry vrátane gigabitových a 5G sietí. Európska únia poskytne počas 5 rokov (2021-2025) na základe schváleného pracovného programu takmer 1 miliardu EUR. Na celé obdobie (2021-2027) je pre nástroj CEF Digital naplánovaných viac ako 2 miliardy EUR pre celú EÚ.
Z programu CEF Digital sa podporujú projekty v oblasti pokrytia 5G dopravných koridorov, 5G smart komunít, kvantovej komunikačnej infraštruktúry, chrbticových sietí pre pan-Európsku cloudovú federáciu a digitálne globálne brány EÚ (ako sú podmorské káble, satelitná infraštruktúra a pripojenia k internetovým prestupným bodom v oblastiach zlyhania trhu), terabitovej konektivity pre HPC a synergiách pri digitalizácii dopravných a energetických sietí.
Financovanie projektov môže byť prepojené s inými programami EÚ ako sú Horizont Európa, EU4Health, Program InvestEU a Program Digitálna Európa, ale aj investície v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.
Viac informácií: https://www.eurofondy.gov.sk/fondy-eu/programy-eu/index.html
Digitálna Európa 2021-2027
Program Digitálna Európa je prvým nástrojom Európskej únie, ktorý má zvýšiť úroveň digitálnych technológií poskytovaných občanom a rovnako má pomôcť podnikom a inštitúciám v čo najväčšej miere nasadzovať a využívať digitálne riešenia.
Investície budú smerovať do umelej inteligencie, superpočítačov, na budovanie spoločných dátových priestorov, posilňovanie digitálnych zručností Európanov, ale aj do kybernetickej bezpečnosti a centier digitálnych inovácií.
O podporu môžu žiadať inštitúcie aj podniky zväčša bez ohľadu na veľkosť a právnu formu. Väčšina výziev je pre svoju náročnosť orientovaná na konzorciá a zahraničné partnerstvá.
Samotný program je postavený na spolufinancovaní zo súkromných zdrojov, alebo s inými zdrojmi EÚ ako sú štrukturálne a investičné fondy, či Plán obnovy a odolnosti. Celkový plánovaný rozpočet vo výške 8,6 miliardy eur je rozdelený do siedmich rokov.
Bližšie informácie o priamo riadených programoch a aktuálnych výzvach
Kompletnú informáciu o priamo riadených programoch nájdete na web stránke: https://www.eurofondy.gov.sk/fondy-eu/programy-eu/index.html