- 15. marca 2021
- REGIONÁLNY ROZVOJ
Regionálny rozvoj
V. Ledecký: Prečo sú sociálne inovácie dôležitou súčasťou regionálneho rozvoja?
Vladimír Ledecký prišiel s nápadom dobrovoľne spojiť odborníkov, ktorí sa dlhodobo venujú téme sociálnych inovácií na Slovensku. Prostredníctvom platformy sa odborníci snažia zúročiť zozbierané vedomosti a skúsenosti získané rokmi praxe v oblasti sociálnych inovácií a premietnuť ich do spoločenskej a pozitívnej zmeny v SR. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky je ústredným orgánom štátnej správy pre regionálny rozvoj vrátane koordinácie prípravy politík regionálneho rozvoja. Sociálne inovácie tvoria neoddeliteľnú časť regionálneho rozvoja a sú súčasťou prípravy integrovaných územných stratégií v SR.
Čo sú sociálne inovácie?
Sociálne inovácie sú inovácie spoločenské, ktoré obsahujú prvky systémovej zmeny, majú spoločenský dopad v regióne a prinášajú vysokú spoločenskú hodnotu.
Aký je cieľ sociálnych inovácií?
Priniesť v porovnaní s dostupnými alternatívami lepšie riešenia spoločenských problémov (t. j. účinnejšie, efektívnejšie, udržateľnejšie, spravodlivejšie), napĺňať naliehavé sociálne, resp. spoločenské potreby a zároveň vytvárať nové sociálne vzťahy a spoluprácu v rámci rozvoja spoločnosti, regiónu, mesta a obce.
Čo je výsledok spoločenskej zmeny?
Samotná zmena zmýšľania ľudí v spoločnosti, ich ochota a snaha podieľať sa na zmenách k lepšiemu. Preto považujeme sociálne inovácie za základ budúceho rozvoja spoločnosti. Organizácie a modely sociálnej ekonomiky pomôžu vytvoriť zodpovednejšie, rovnocennejšie a spravodlivejšie hospodárstvo.
Aký je predpoklad zabezpečenia spoločenskej zmeny?
Jedinečný rukopis každého jedného z nás podnecuje k návratu kreatívneho myslenia do spoločnosti, čo je hnacím motorom pozitívnej zmeny a realizácie zmien prostredníctvom každého jedného z nás.
Aké sú hlavné oblasti sociálnych inovácií?
– Zdravie populácie,
– Vzdelávanie a ľudský rozvoj,
– Sociálna mobilita a inklúzia,
– Služby v nezamestnanosti,
– Podpora podnikania,
– Životné prostredie a rozvoj regiónov,
– Kultúra, kreativita, rozvoj komunít,
– Efektívna verejná správa,
– Rozvoj technológií,
– Kvalita života a finančná gramotnosť.
Kto je tvorcom systémových spoločensky prospešných zmien v krajine?
Organizácie a jednotlivci, ktorí majú silné spoločenské myslenie a veľkú časť svojich príjmov reinvestujú do napĺňania svojich spoločenských alebo environmentálnych cieľov. Patria sem všetky typy organizácií neziskového sektora, verejného sektora, akademickej obce a súkromnej sféry.
Čo znamená zveľaďovanie a rozvoj funkčných komunít?
Zveľaďovanie a rozvoj funkčných komunít napomáha k obnoveniu a obohateniu života v regiónoch a k vytváraniu lepšieho prostredia motivujúceho k zotrvaniu mladých generácií v regiónoch, ktoré sa môžu týmto spôsobom naďalej rozvíjať.
Ako škálovať sociálne inovácie?
Premietnuť konkrétne riešenia mimo miesta ich vzniku, ideálne všade tam, kde sa problém vyskytuje. V praxi to znamená, že sociálni inovátori rozvinú napríklad v jednom z regiónov Slovenska aktivity, ktoré pomôžu úspešne implementovať a vyriešiť identické spoločenské problémy aj v iných regiónoch. Jedným z krokov zavádzania zmien je vytvorenie modelu udržateľného financovania na dosiahnutie trvalých spoločenských zmien.